סרטן שד 02.11.2023

מדוע נשים עם סיכון מוגבר לסרטן השד לא מזוהות די בקהילה?

ממחקר חדש עולה: מרבית הנשים שנמצאות בקבוצת סיכון לסרטן שד אינן עוברות סקירה וייעוץ מתאימים בשל כשלון הרופא הראשוני לזהות אותן כבעלות סיכון מוגבר

ממוגרפיה לגילוי סרטן השד (אילוסטרציה)
ממוגרפיה לגילוי סרטן השד (אילוסטרציה)

רופאים ראשוניים הם שאחראיים על ביצוע בדיקות סקר לגילוי מוקדם של סרטן שד והערכת רמת הסיכון של המטופלות שלהם. נשים שנמצאות בסיכון מוגבר לפתח סרטן שד (לדוגמה, אלו עם סיכון של 3% לפחות בחמש השנים הבאות או עם סיכון מצטבר של 20% ומעלה במהלך החיים) זכאיות לבדיקות סקר משופרות ו/או טיפול כימותרפי מניעתי. עם זאת, רופאים רבים לא מזהים את הנשים בסיכון מוגבר ועל כן לא מציעים הפניות, בדיקות סקר וטיפולים מניעתיים מותאמים.

במסגרת המחקר נסקרו 200 תיקים רפואיים של נשים בגילאי 35-50 שנים שלהן רקע משפחתי של סרטן שד. החוקרים זיהו גורמי סיכון להתפתחות של סרטן שד בעזרת מחשבון להערכת סיכונים על שם Tyrer-Cuzick על מנת לקבוע את הסיכון האישי של כל אישה.

לאחר מכן החוקרים בחנו האם מטופלות אלו קיבלו הדרכה עבור טיפול כימותרפי מניעתי, הפניות או ביצעו בדיקות סקר. בנוסף, החוקרים בחנו את הקשר בין שילובים של גורמי סיכון לבין עלייה בסיכון לפתח סרטן שד במהלך החיים.

מבין 200 תיקים רפואיים שנסקרו, 71 נשים זוהו כבעלות סיכון מוגבר להתפתחות סרטן שד (סיכון של 20% ומעלה במהלך החיים). תוצאות המחקר הדגימו כי מבין 71 הנשים, רק 17 הופנו למרפאת בריאות השד לצורך ביצוע בדיקות סקר מותאמות ו/או טיפול כימותרפי מניעתי.

שלושה גורמי סיכון הכוללים צפיפות שד קטגוריה C או D בבדיקת ממוגרפיה, סרטן שד אצל קרובת משפחה מדרגה ראשונה ולידה ראשונה לאחר גיל 30, הדגימו השפעה משמעותית על הסיכון להתפתחות סרטן שד במהלך החיים.

מסקנת החוקרים היתה כי רופאים ראשוניים צריכים לשים לב לגורמי סיכון אהו, ובהינתן אחד מהם, להעריך במדויק את רמת הסיכון של המטופלות להתפתחות סרטן שד במהלך החיים. לאחר חישוב הסיכון, עליהם להפנות מטופלות אלו למרכזים מתאימים על מנת שתעבורנה בדיקות סקר מותאמות והדרכה בנוגע לטיפול כימותרפי מניעתי.

מקור:

Management of Women at High Risk for Breast Cancer. Lashika Yogendran, Lindsey Meis, Elizabeth Burnside, Sarina Schrager. The Journal of the American Board of Family Medicine Oct 2023, jabfm.2023.230064R1; DOI: 10.3122/jabfm.2023.230064R1

נושאים קשורים:  בדיקות הדמיה אבחנתיות,  כימותרפיה מניעתית,  בדיקות סקר,  ממוגרפיה,  רקע משפחתי,  מרכזי הפנייה וייעוץ,  סרטן השד,  קבוצת סיכון,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו