כריתת שד 29.11.2023

תכנית לשיקום הגף העליון משפרת תסמינים לאחר כריתת שד

חולות סרטן שד שעברו כריתת שד חוו שיפור בתסמינים, ביכולת התפקודית ובאיכות החיים לאחר שהשתתפו בתכנית שיקום לגף העליון

סרטן השד (אילוסטרציה)

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת Seminars in Oncology Nursing מטרת החוקרים היתה לבדוק את היעילות של תכנית שיקום לגוף העליון על איכות החיים בחולות שאובחנו לראשונה בסרטן השד ועברו כריתת שד.

לצורך כך, החוקרים ערכו ניסוי אקראי מבוקר במסגרתו השתתפו 48 חולות סרטן שד שעברו כריתת שד במרכז רפואי בטאיוואן. החולות הוקצו באופן אקראי לקבוצת התערבות (n=24) או לקבוצת הביקורת (n=24).

המטופלות בקבוצת ההתערבות השתתפו בתוכנית שיקום של הגף העליון אשר ארכה 12 שבועות וכללה הדרכה פרונטלית לשיקום הגפיים העליונים וניטור פעילות הגפיים העליונים אחת לחודש. קבוצת הביקורת קיבלה טיפול סיעודי סטנדרטי. איכות החיים הוערכה באמצעות שאלוני EORTC QLQ-C30 ו-QLQ-BR 23 בבסיס המחקר ובשבועות 4, 8 ו-12 לאחר מכן.

מתוצאות החוקרים עולה כי הן קבוצות ההתערבות והן קבוצת הביקורת חוו שיפור מובהק של רמות התפקוד, התסמינים,ואיכות החיים שלהן מהבסיס ועד לשבוע 12 לאחר מכן.

בהשוואה לקבוצת הביקורת, קבוצת ההתערבות הדגימה שיפורים גדולים יותר בתפקוד וברמות התסמינים לאחר ההתערבות. עם זאת, לא נמצאו הבדלים מובהקים סטטיסטית. כמו כן, נצפתה עלייה הדרגתית בסטטוס הבריאותי הכולל/ איכות החיים בשתי הקבוצות החל מהבסיס ועד לשבוע 12.

החוקרים מסכמים כי תכנית שיקום לגף העליון עשויה להיות יעילה בשיפור התפקוד והתסמינים של חולות סרטן שד שעברו כריתת שד. עוד מוסיפים החוקרים כי על הצוותים הסיעודיים לעודד את המטופלות לעבור שיקום של הגפיים העליונים במטרה לשפר את התפקוד, התסמינים ואיכות החיים.

מקור:

Wang TC, Chang PH, Chen WH, Hung CC, Chen JP, Lin YC, Chiou AF. The Effectiveness of an Upper Limb Rehabilitation Program on Quality of Life in Breast Cancer Patients after Mastectomy: A Randomized Controlled Trial. Semin Oncol Nurs. 2023 Oct 10:151512. doi: 10.1016/j.soncn.2023.151512. Epub ahead of print. PMID: 37827902.

נושאים קשורים:  סרטן שד,  כריתת שד,  איכות חיים,  שיקום גף עליון,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו