סרטן השד 22.02.2024

גורמים עיקריים בתהליך קבלת החלטות לניתוחים עבור סרטן שד

נשים שמאובחנות עם סרטן שד נזקקות לקבל החלטות מרובות בנוגע לטיפול הניתוחי | במחקר בחנו מה הם המאפיינים העיקריים שהובילו לקבלת החלטה בנוגע לסוג הניתוח בנשים עם סרטן שד

ניתוח לשחזור שד. אילוסטרציה

סרטן שד הינו הסרטן הנפוץ ביותר בנשים בניו זילנד. נשים שמאובחנות עם סרטן שד נזקקות לקבל החלטות מרובות בנוגע לטיפול הניתוחי, בין היתר החלטה בנוגע לביצוע כריתת השאת בלבד, כריתת שד מלאה ושחזור שד. ניתוח משחזר שד מוסיף עוד רמה של מורכבות, כאשר ישנן שיטות שחזור מרובות ולכל אחת משך ניתוח והחלמה שונים.

יתרה מזאת, החלטות בנוגע לשיטת הניתוח מבוצעות לעתים קרובות בלחץ של זמן ובעתות של מצוקה עקב האבחנה החדשה, ועל כן יש חשיבות עליונה לספק מידע מהימן ואיכותי שיתמוך בקבלת החלטות נכונה.

במסגרת מחקר זה החוקרים ראיינו 24 נשים שעברו ניתוחי שד במהלך 12 החודשים האחרונים על מנת לבחון מאפיינים עיקריים שהובילו לקבלת החלטה בנוגע לסוג הניתוח אותו עברו.

תוצאות הראיונות חשפו כי תהליך קבלת ההחלטות היה מורכב ממספר רב של מאפיינים. נשים התעמתו עם שאלת שימור זהות נשית אל מול שאלה של שרידות. הנבדקות, בין אם החליטו לעבור שחזור שד ובין אם לא, התמודדו עם חששות בנוגע למהלך הניתוח ואיך השד המשוחזר והצלקת הניתוחית ייראו לאחר הניתוח.

תהליך קבלת החלטות משותפת עם רופא יכול לסייע בהפחתת חששות אלו ולספק לנשים תחושת עצמאות בנוגע לקבלת החלטות רפואיות עבור עצמן. במרבית המקרים לא היתה הצגה חזותית של דוגמאות של תוצאים ניתוחיים, אך הובן כי אפשרות זו יכולה לסייע לנשים בניהול ציפיות.

מסקנת החוקרים היתה כי יש לספק מידע אבחנתי וטיפולי בשיטות שונות על מנת לתמוך בתהליך קבלת ההחלטות. יש לציין כי נשים רבות הרגישו כי אינן מקבלות תמיכה מגורמים מקצועיים בהחלטה שלא לבצע שחזור שד. לכן, יש לפתח משאבים לאפשר שיח חיובי סביב החלטה זו.

מקור:

Key factors in the decision-making process for mastectomy alone or breast reconstruction: A qualitative analysis. T. Blackmore,K. Norman,V. Burrett,J. Scarlet,I. Campbell,R. Lawrenson. The Breast February 2024

נושאים קשורים:  שחזור שד,  ניתוחים,  קבלת החלטות,  מידע,  מחקרים,  סרטן השד
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו