סרטן השד 04.03.2024

החלטה על ניתוח אקסילרי בנבדקות עם סרטן שד בדרגה N2

האם לבצע כריתה לא מלאה של קשריות לימפה באקסילה לאחר תגובה פתולוגית מלאה לטיפול ניאואדג'ובנטי עבור סרטן שד בדרגה N2 קליני?

סרטן השד (אילוסטרציה)

מטרת מחקר זה היה לזהות מועמדות לביצוע ביופסיה של בלוטות זקיף (sentinel lymph node biopsy - SLNB) אקסילריות או כריתה ממוקדת של קשריות לימפה אקסילריות (Targeted Axillary Dissection - TAD) מתוך נבדקות עם סרטן שד שלילי לשלושת הקולטנים (Triple Negative - TN) עם דרגה קלינית של N2י(clinical N2- cN2) או חיובי לקולטני HER2י(HER2+) לאחר טיפול ניאואדג'ובנטי (Neoadjuvant Therapy - NAT).

על אף שבסרטן שד בדרגה cN2 יש מעורבות רבה של קשריות אקסילריות, בנבדקות עם סרטן מסוג TN או HER2+ ניתן להשיג שיעורים גבוהים של תגובה פתולוגית בעזרת טיפול NAT. כיוון שכך, קיים פוטנציאל להפחית מעט את היקף הניתוח האקסילרי בנבדקות אלו.

במחקר רטרוספקטיבי זה שבוצע עם מידע מתוך מחקר CSBrS-012, נכללו 709 נבדקות עם סרטן שד בדרגה cN2 מסוג TN או HER2+ שאובחנו בין התאריכים 1 בינואר 2010 ל-31 בדצמבר 2020. החוקרים בחנו את המתאם בין תגובה פתולוגית מלאה (pathological Complete Response - pCR) של האזור האקסילרי (yPN0) לבין pCR של השאת בשד.

תוצאות המחקר הדגימו כי מבין 177 הנבדקות עם גידול דרגה cN2 אשר השיגו pCR של השאת בשד בזכות NAT,י138 (78%) השיגו גם pCR של האקסילה. מתוך 532 הנבדקות שהתייצגו עם מחלה בדרגה cN2 אשר לא השיגו pCR של השאת בשד, 77.4% הדגימו מחלה גרורתית שאריתית בקשריות הלימפה האקסילריות (412/532).

הסיכון היחסי להימצאות מחלה גרורתית שאריתית בקשריות הליפמה האקסילריות בנבדקות שלא השיגו pCR של השאת בשד עמד על 12.4 (רווח בר-סמך של 95%, 8.1-19.1), בהשוואה לאלו שהשיגו pCR בשאת המקורית בשד (p<0.001).

מסקנת החוקרים היתה כי עבור נבדקות עם סרטן שד בדרגה cN2 מסוג TN או HER2+ אשר השיגו pCR של השאת בשד בעזרת NAT, יש מקום לשקול טיפול ניתוחי פחות עצים עבור קשריות לימפה באקסילה ולהסתפק ב-SLNB או TAD במקום כריתה מלאה של הקשריות.

מקור:

Axillary lymph node dissection in triple-negative or HER2-positive breast cancer patients with clinical N2 achieving pathological complete response after neoadjuvant therapy: Is it necessary Xuhui Guo, Jiao Zhang, Xilong Gong et al. The Breast February 2024

נושאים קשורים:  מחקרים,  תגובה פתולוגית,  דגימה של קשריות זקיף אקסילריות,  כריתה ממוקדת,  טיפול ניאואדג'ובנטי,  HER2,  סרטן השד
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו