סרטן השד 09.04.2024

כיצד משפיע חלבון מקושר להורמון בלוטת יותרת התריס על גידולי שד?

תובנות חדשות על ממצאים סותרים לגבי השפעתו של חלבון PTHrP, המקושר להורמון בלוטת יותרת התריס, על שגשוג גידולי שד

תאי סרטן השד (אילוסטרציה)

תפקידו של חלבון המקושר להורמון בלוטת יותרת התריס (parathyroid hormone related protein - PTHrP) בסרטן שד איננו ברור, כאשר יש דיווחים ממחקרים קדם-קליניים כי PTHrP עשוי לעכב או לעודד גדילה של שאת ראשונית בשד. במחקר זה החוקרים מספקים תובנות חדשות בנוגע לממצאים סותרים אלו על ידי הערכת תפקידם של אתרים ביולוגיים מסויימים בחלבון PTHrP בשגשוג שאתות.

לצורך המחקר החוקרים בחנו את ההשפעה של חלבון PTHrP שלם (-36-139aa) ושל חלבון מקוטע עם מחיקה של רצף מזהה גרעין (Nuclear Localization Sequence - NLS) בלבד או בשילוב עם מחיקה של C טרמינלי.

תוצאות המחקר הדגימו כי על אף שחלבון PTHrP באורך מלא (-36-139aa) לא השפיע כלל על התפתחות ושגשוג השאת, חלבון PTHrP עם חסר של NLS הביא להאצה בשגשוג השאת על ידי הפחתת הביטוי של p27, בעוד חלבון PTHrP עם חסר של NLS ו-C טרמינלי דיכא את שגשוג השאת על ידי השראה של פעילות p27 בעזרת גן מדכא סרטן בשם LIFRי(Leukemia Inhibitory Factor Receptor). השראה של p27 על ידי PTHrP עם חסר משולב של NLS ו-C טרמינלי המשיכה גם בתאים שהתפזרו לרקמת עצם, אך לא הודגם המשך שגשוג של הגרורות, בשונה מתאי הגידול הראשוני.

מסקנת החוקרים היתה כי אתר NLS בחלבון PTHrP מתפקד בתור גן מעכב סרטן בעוד אתר C טרמינלי של חלבון PTHrP עשוי לפעול כאונקוגן המעודד התקדמות שגשוג השאת, דרך ויסות משתנה של מסלול האיתות המערב p27.

מקור:

Edwards, C.M., Kane, J.F., Smith, J.A. et al. PTHrP intracrine actions divergently influence breast cancer growth through p27 and LIFR. Breast Cancer Res 26, 34 (2024). https://doi.org/10.1186/s13058-024-01791-z

נושאים קשורים:  סרטן שד,  חלבון המקושר להורמון בלוטת יותרת התריס,  אונקוגן,  גן מעכב סרטן,  שגשוג,  p27
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו