סרטן השד 24.04.2024

האם נמצא מוקד טיפולי חדש עבור סרטן שד שלילי לקולטנים?

במחקר נבחנה הימצאות האנטיגן CD160 על גבי תאי סרטן שד ללא קולטנים והיכולת להשתמש בו כמוקד לזיהוי וטיפול בסרטן שד. הנה התוצאות

תאי סרטן השד (אילוסטרציה)

חרף הקידמה בתחום הטיפול בסרטן שד, סרטן שד שלילי לקולטנים (triple-negative breast cancer - TNBC) עדיין מספק אתגר טיפולי עם פרוגנוזה ירודה בהשוואה לסרטן שד עם קולטנים להורמונים. נושא עיקרי המקשה על טיפול באתגר זה הינו ההטרוגניות המולקולרית והמוטציונית הרבה שיש בין תת-סוגים של TNBC, יחד עם כך שאין אנטיגן סרטני יציב שיכול להוות מוקד יעיל לזיהוי וטיפול בגידולים.

CD160 הינו קולטן המבוטא בעיקר על גבי לימפוציטים מקבוצת תאי הרג טבעיים (Natural Killer - NK) המתייצג באחד משני איזופורמים עיקריים - סוג אחד המעוגן לחלבון GPIי(CD160-GPI) וסוג שני החוצה את קרום התא (CD160-TM). בעוד CD160-GPI מבוטא באופן קבוע על גבי תאים במנוחה ומקושר לפעילות ציטוטוקסית של תאי NK,יCD160-TM מיוצר רק לאחר הפעלה של התאים ותומך בהגברת יכולת ההרג של תאים NK.

רמת הביטוי של CD160 נבדקה בשיטות אימונוהיסטוכימיות (Immunohistochemistry - IHC) וציטומטריית זרימה עבור תאי TNBC מביופסיה אנושית ומשורות תאים, בהתאמה. החוקרים בדקו in vitro את יכולת חיסול תאי הגידול, בתיווך נוגדנים, בעזרת מערכים לזיהוי ציטוטוקסיות ובליעה תלויות בנוגדנים (Antibody-Dependent Cell Cytotoxicity/Phagocytosis - ADCC/ADCP), ו-in vivo במודל עכבר של TNBC.

תוצאות ראשוניות שנצפו לאחר ביצוע IHC על דגימות גידול שנלקחו מנבדקות עם TNBC הדגימו ביטוי לא שגרתי של CD160 על תאי TNBC. בעזרת נוגדן מסוים כנגד CD160-TM, התלוי בקונפרומציה של הקולטן, החוקרים קבעו כי CD160-TM הוא שמבוטא על גבי תאי הגידול, ולא CD160-GPI.

נוגדן מסוג CD160-TM mAb (22B12, איזוטופ muIgG2a), שאיננו תלוי בקונפורמציה של הקולטן, פותח על בסיס קריטריונים תפקודיים. מבדקי תפקוד in vitro הדגימו כי ניתן להשרות ADCC ו-ADCP בנוכחות נוגדן 22B12, מה שמוביל למוות מתוכנן של שורות תאי TNBC. הודגמה גם יכולת in vivo של הנוגדן 22B12 לפעול כנגד גידולים, במודל מכרסם של TNBC.

מסקנת החוקרים היתה כי CD160-TM יכול להוות סמן ביולוגי לגידולים מסוג TNBC. בנוסף, נמצאה הצדקה לשימוש בנוגדנים כנגד CD160-TM ככלי טיפולי עבור גידולים אלה.

מקור:

Scheffges, C., Devy, J., Giustiniani, J. et al. Identification of CD160-TM as a tumor target on triple negative breast cancers: possible therapeutic applications. Breast Cancer Res 26, 28 (2024). https://doi.org/10.1186/s13058-024-01785-x

נושאים קשורים:  סרטן שד,  סמן ביולוגי,  CD160,  נוגדנים,  מוות תאי מתוכנן,  ציטוטוקסיות,  בליעת תאים,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו