סרטן השד 20.05.2024

מאפיינים קליניים ותוצאים של גידולים נוירואנדוקריניים של השד

במחקר שהתפרסם בכתב העת Frontiers in Oncology השוו את המאפיינים הקליניים ואת התוצאים של גידולים נוירואנדוקריניים של השד לעומת גידולים ללא סיווג. הנה הממצאים

סרטן השד. אילוסטרציה

קרצינומה נוירואנדוקרינית של השד (Neuroendocrine breast carcinoma - NECB) הינו גידול נדיר וייחודי מבחינה היסטולוגית של סרטן שד. ישנם מחקרים קטנים שמציגים תוצאים קליניים של NECB, אשר ראויים לדיון נוסף.

במחקר אקראי-מבוקר רטרוספקטיבי זה בחנו את המאפיינים הקליניים ותוצאים של מטופלות עם NECB לעומת קרצינומה פולשנית ללא סוג מסוים (No Special Type - NST) בין התאריכים נובמבר 2004-נובמבר 2017 בבית החולים Peking Union Medical College Hospital שבבייג'ינג. נבדקות עם NST עברו צימוד, ביחס של 1:4, על בסיס שלב לפי סרגל TNM. השוואה סטטיסטית בוצעה לצורך קביעת ההבדל בשרידות של נבדקות עם NST ו-NECB ולזהות מאפיינים קליניים אשר מקושרים לפרוגנוזה.

במחקר נכללו 121 נבדקות עם NECB. תוצאות המחקר הדגימו כי שכיחות של NECB היתה גבוהה יותר בנשים מבוגרות (מעל גיל 60 שנים) בהשוואה לנבדקות צעירות (p=0.001). בנוסף, נבדקות עם NECB ראשוני הדגימו סיכויים גבוהים יותר לגידול בקוטר של 2-5 ס"מ (36.5%) ובקוטר גדול מ-5 ס"מ (6.1%), בהשוואה לנבדקות עם NST.

למרות הבדלים מובהקים בגודל השאת, לא נמצא הבדל מובהק בשיעורי הנבדקות שהדגימו מחלה עם מעורבות של קשריות לימפה בין קבוצות המחקר (p=0.021). בנוסף, שיעור הנבדקות עם גידולים שליליים לקולטנים לאסטרוגן (Estrogen Receptors - ER) בקבוצת NECBי(4.2%) היה נמוך באופן מובהק משל אלו עם NST ראשוני (29.8%).

כמו כן, הודגמו הבדלים מובהקים בשיעור הגידולים השליליים לקולטנים לפרוגסטרון (Progesterone Receptor - PR;י13.3% לעומת 36.6%; p<0.01) ולקולטני HER2 (90.5% לעומת 76.4%; p=0.001) בין קבוצות המחקר. מבין 121 הנבדקות עם NECB ראשוני, 11 (9.1%) הדגימו הישנות של המחלה במהלך תקופת המעקב.

החוקרים מצאו עוד כי גודל השאת נמצא כגורם סיכון עצמאי להישנות. הימצאות ER על גבי תאי הגידול הביא לירידה משמעותית בסיכוי להישנות, בהשוואה לגידולים ללא קולטנים.

מסקנת החוקרים היתה כי אין הבדל מובהק סטטיסטית בשיעורי התמותה וההישנות של NECB בהשוואה ל-NST. גודל השאת של NECB ראשוני היה גדול באופן מובהק בהשוואה ל-NST. בנוסף, היעדר ER העלה באופן מובהק את שיעורי ההישנות של סרטן שד בנבדקות.

מקור:

Front. Oncol., 10 May 2024 Sec. Breast Cancer Volume 14 - 2024 | https://doi.org/10.3389/fonc.2024.1291034

נושאים קשורים:  קרצינומה נוירואנדוקרינית של השד,  קולטנים להורמונים,  גודל השאת,  שיעורי תמותה,  הישנות,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו